ضربان قلب نرمال

ضربان قلب نرمال

ضربان قلب نرمال:به  تعداد ضربان قلب هر فرد در دقیقه ضربان قلب  (پالس) می گویند. عوامل مختلفی بر ضربان قلب نرمال تاثیر می گذارد و باعث بالا و پایین رفتن تعداد ضربان قلب می شوند.از این عوامل می توان به  سن ،اندازه بدن ، حالت نشسته و یا در حال حرکت بودن ، داروهای مختلف و حتی آب و هوا و دما  اشاره کرد.

ضربان قلب نرمال

حتی احساسات نیز می توانند سبب تغییر ضربان قلب نرمال شوند . برای مثال ترس یا هیجان زدگی ،منجر به ضربان قلب بالا می شود.عواملی نیز هستند که سرعت ضربان قلب نرمال را کاهش می دهند.قلب یک ماهیچه محسوب می شود و فعالیت های صحیح بدنی می تواند عضلات قلب را تقویت کند  و منجر به ضربان قلب نرمال شود.

هر فردی باید از میزان ضربال قلب نرمال خود آگاه باشد و آن را با ضربان قلب خود در حال حاضر مقایسه کند تا بتواند بفهمد ضربان قلبش نرمال است یا نه.همچنین می توان با دانستن ضربان قلب نرمال ، پی به وجود برخی بیماری در بدنتان ببرید.چون برخی بیماری ها ممکن است بر ضربان قلب نرمال تاثیر بگذارد.البته متخصص قلب می گوید:افرادی که دارای مشکل خاصی نیستند نیاز نیست ضربان قلب خود را به طور دائم چک کنند.

بررسی ضربان قلب نرمال در حالت استراحت

به گفته بهترین متخصص قلب در تهران ،برای اندازه گرفتن ضربان قلب،بهترین زمان، صبح و قبل از بیدار شدن از رختخواب می باشد .چون در این حالت بدن در حالت طبیعی است و هیچ گونه فعالیتی روی ضربان قلب تاثیر نگذاشته است و ضربان قلب نرمال در این حالت دقیق ترین عدد را نشان می دهد.

ضربان قلب

تعداد ضربان قلب نرمال در دقیقه

تعداد ضربان قلب نرمال در هر دقیقه برای آقایان تقریبا  ۷۰ ضربه  و برای خانم ها تقریبا ۷۵ ضربه می باشد . تعداد ضربان قلب نرمال برای نوزادان حتی ممکن است به ۱۳۰ ضربه در دقیقه هم برسد چون نوزادان تندتر نفس می کشند و گردش خون سریع تری دارند.

عواملی که موجب بر هم زدن ضربان قلب نرمال می شوند

زمانی که فرد متوجه ضربان قلب خود شود، می گویند او تپش قلب دارد .این حالت  حس بدی در فرد ایجاد می کند. عوامل مختلفی مثل تغییر در تعداد ضربان قلب، تغییر حجم ضربه ای قلب یا تغییر در نظم عملکرد قلب ممکن است سبب ابتلای فرد به تپش قلب شود.همچنین فیبرولاسیون دهلیزی ،ضربان نابه جا و یا احساس نوعی ریزش در ناحیه قفسه سینه ،سبب تیش قلب در فرد می شود . بعضی بیماری های دریچه ای یا غیردریچه ای، به علت اینکه حجم خون را تغیییر می دهند، در نهایت ضربان قلب نرمال را  تغییر می دهند و ممکن است احساس تپش قلب به فرد دست بدهد.

تپش قلب ،ضربان قلب نرمال را بر هم می زند و وقتی ضربان قلب از حالت طبیعی خارج شود،یعنی تعداد ضربان قلب به بیشتر از ۷۰ ضربه برسد ،فرد دچار ضربان قلب بالا می شود.تب یا حتی بیماری های عفونی سبب به هم خوردن ضربان قلب نرمال می شوند.  گاهی بیماری هایی مثل کم خونی ،پرکاری نیروئید ، تب یا حتی بیماری های عفونی سبب به هم خوردن ضربان قلب نرمال می شوند.

عواملی مثل  استرس، اضطراب، خستگی شدید، بی خوابی، مصرف غذاهای محرک مثل  قهوه، نوشابه و داروها می توانند سبب شوند ضربان قلب فرد تغییر کند و فرد ضربان قلب بالا را تجربه کند.مصرف داروهایی از دسته داروهای اعصاب و روان نیز می تواند منجر به تپش قلب در فرد شود.

گاهی فرد ممکن است در هنگام تپش قلب هیچگونه علامتی را مشاهده نکند  در حالی که بعضی اوقات علایمی مثل احساس درد در قفسه سینه، سیاهی رفتن چشم و سرگیجه، اختلال هوشیاری و تنگی نفس دارد.

روش اندازه گیری ضربان قلب

برای اندازه گیری ضربان قلب به سادگی می توانید نبض خود را طبق روش های زیر چک کنرید:

۱-انگشت اشاره و انگشت سوم خود را بین استخوان داخلی مچ و تاندون و روی شریان رادیال که در سمت انگشت شست است بر روی مچ قرار دهید.

روش اندازه گیری ضربان قلب

۲-برای این کار انگشت اشاره و انگشت سوم خود را روی گردن و نزدیک نای قرار دهید.وقتی که نبض خود را احساس کردید، تعداد ضربان قلب در ۱۵ ثانیه را اندازه بگیرید و برای محاسبه کردن  تعداد ضربان در یک دقیقه این عدد را در چهار ضرب کنید.

روش دیگری برای اندازه گیری ضربان قلب

بهترین جا برای اندازه گرفتن ضربان قلب نرمال و غیر نرمال ، روی مچ دست و کنار گردن می باشد. برای این کار، ۲ انگشت خود را روی این نواحی بگذارید و تعداد ضربات را در هر ۶۰ ثانیه بشمارید . البته می توان این کار را در ۲۰ ثانیه نیز  انجام داد و عدد حاصل را در سه ضرب کرد، به نطر می رسد این روش ، ساده تر از روش های دیگر می باشد .

ضربان قلب در ورزشکاران

هر چه تعد ضربان قلب در حالت استراحت ،کمتر باشد ،نشان دهنده کارکرد بهتر قلب و سلامت سیستم قلبی عروقی است.مثلا  ضربان قلب یک ورزشکار حرفه ای در حالت استراحت نزدیک به ۴۰ ضربه در دقیقه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *